För pedagoger inom skolan

Freepik.com

Skolorna i Lomma & Bjärred får service av sina skolbibliotekarier i första hand, men även folkbiblioteken stöttar i arbetet med att inspirera till läsning och söka efter kunskap. Du kan vända dig till bibliotekens informationsdiskar som slussar vidare din fråga eller direkt till personerna nedan:

Beställningar av boklådor med skönlitteratur eller fakta

Lomma: kontakta Åsa Pettersson eller Charlotte Holmström
Bjärred: (lågstadiet) kontakta Lena Rodman eller (mellanstadiet) Maria Svensson
 

Läsinspiration

Elever i åk tre får bokpresentationer av bibliotekarie som åker ut till klassen. Ansvarig pedagog blir då kontaktad vid terminsstart. Även åk 5 nås till viss del av denna verksamhet (se vidare i kommunens läsfrämjandeplan som du finner ihop med biblioteksplanen). För frågor kontakta:
Lomma: Åsa Pettersson & Charlotte Holmström
Bjärred: Annika Christerson
 

Läsinspiration - föräldrar

Under lågstadietiden erbjuds skolorna en medverkan av bibliotekarie vid ett föräldramöte. Biblioteket kontaktar ansvarig pedagog.
Lomma: Åsa Pettersson & Charlotte Holmström
Bjärred: Lena Rodman
 

Egen nedladdning/Legimus

Lomma: Åsa Pettersson
Bjärred: Cecilia Bodelsson
 

Utländska språk

Vi har böcker på andra språk än svenska, men även böcker med parallelltext på svenska plus annat språk. Ibland finns även samma titel att låna på svenska plus annat språk. Hör av dig till oss ifall du saknar något!
 

Biblioteksbesök

Välkommen med klassen att själv leta bland våra hyllor! Ring i förväg och hör ifall ni kan komma innan öppettid ifall det passar bättre med ert schema.

Kontaktuppgifter skolbiblioteken

Alfredshällskolan:
Skolbibliotekarie: Stephan Lindkvist
Stephan.Lindkvist@edu.lomma.se
tel: 0733 - 411 117

Alléskolan:
Biblioteksansvarig lärare: Yvonne Sjölin
Yvonne.Sjölin@edu.lomma.se

Bjärehovskolan:
Skolbibliotekarie: Isolde Althini
tel: 040 - 641 17 93

Fladängskolan:
Skolbibliotekarie: Elin Holmer
Elin.Holmer@edu.lomma.se
tel: 076-601 13 80

Karstorpskolan:
Vik. skolbibliotekarie: Jenny Juréen
Jenny.Jureen@edu.lomma.se
tel: 040 - 641 14 30

Löddessnäskolan:
Skolbibliotekarie: Stephan Lindkvist
Stephan.Lindkvist@edu.lomma.se
tel: 0733 - 411 117

Pilängskolan:
Skolbibliotekarie: Malin Reimerthi
Malin.Reimerthi@edu.lomma.se
tel: 040 - 641 13 29

Rutsborgskolan:
Vik. skolbibliotekarie: Emma Sjögren
Emma.Sjogren@edu.lomma.se
tel: 040 - 641 18 10

Strandskolan:
Skolbibliotekarie: Elin Holmer
Elin.Holmer@edu.lomma.se
tel: 076-601 13 80

Samordnare skolbiblioteken:
Bibliotekarie: Åsa Pettersson
Asa.Pettersson@lomma.se
tel: 040 - 641 13 72

Assistent: Lena Andersson
Lena.Andersson@lomma.se
tel: 040 - 641 13 89